Nováčkem v Dánsku ? Udělej si low-cost výlet do Kodaně !
- Ivona Ondráčková
- Apr 11, 2018
- 7 min read

(Zdroj: huffingtonpost.com)
Kodaň, hlavní město Dánska a místo, kde to pořád žije. V průběhu celého roku se v Kodani pořádá nespočet koncertů, výstav, konferencí, veletrhů a každý si tady přijde na své. A ať už jste milovníkem velkých měst nebo ne, věřte, že Kodaň vám naprosto vezme dech. Kdo by se taky nezamiloval do města, které je považováno za jedno z měst s nejlepší kvalitou života na světě. Kromě kvality života se Kodaň pyšní také tím, že pravidelně okupuje první příčky mezi nejekologičtějšími městy na světě, a dokonce podle několika průvodců je i voda v přístavech tak čistá, že se v ní lidé můžou v létě bez starostí koupat.
O tom to ale dneska není. Turistické informace najdete v každém kvalitním průvodci nebo kdekoli na internetu. Mojí největší starostí na začátku pobytu v Dánsku, a věřím, že nejsem první ani poslední, bylo, jak se podívat do Kodaně a nejíst pak další týden jenom suchou rýži, protože by se můj rozpočet hodně ale hodně prohnul. A upřímně musím říct, že nám trvalo docela dost dlouho dopátrat se všech možných i nemožných místních výhod a slev. Teď, po dvou letech v Dánsku, když to jako „ostřílená cestovatelka“ dám všechno dohromady, dokážu si udělat krásný výlet do Kodaně na den nebo dva a moje náklady jsou určitě minimálně poloviční v porovnání s první návštěvou.

Proto bych se s vámi ráda podělila o pár tipů, jak si takový low-cost výlet do Kodaně naplánovat, ať už v Dánsku momentálně žijete nebo si chcete udělat jen jednorázový výlet ČR – Kodaň. Samozřejmě pro nováčky může znít pojem low-cost a tomu odpovídající ceny dost děsivě, protože přece jen se pohybujeme v Dánsku a při počátečním přepočítávání cen se člověku občas udělá mdlo. Nicméně pokud jste se tady rozhodli žít, věřte mi, že čím dřív se přepočítávání měny zbavíte, tím líp. A právě výlet do Kodaně může být skvělá terapie.
Plánujete s předstihem!
Začněme ubytováním. Kodaň je obrovská, nádherná a plná všech možných atrakcí k vidění, stejně tak jako míst, kde se vám chce prostě jen na hodinku nebo dvě zakotvit a užívat si atmosféru. I jednodenním výletem určitě nic nepokazíte. Co si budeme povídat, někdy nás trošku tlačí čas a víc než jeden den volna v práci nedostaneme. Pokud ale máte tu možnost, vyrazte do Kodaně určitě alespoň na dva dny.

Nejdůležitější, při rezervaci ubytování za rozumnou cenu v Kodani, je rezervace poměrně dlouhou dobu dopředu. Jak už jsem zmiňovala, Kodaň je město, kde je pořád živo, a kvůli nespočtu akcí přijíždí denně také nespočet lidí. Nejen turistické atrakce, ale také business tripy lákají do Kodaně lidi z celého světa. A i díky místnímu letišti, které je v rámci Evropy poměrně důležitým přestupním uzlem, jsou hotely, hostely, a tak nějak vlastně všechny dostupné možnosti ubytování, dost rozebrané.
Pokud ale začnete svůj výlet plánovat alespoň měsíc a půl až dva dopředu, vždycky se něco najde. A hlavně za příznivou cenu. Jako nejvíc low-cost možnost se nabízí ubytování přes AirBnB. Pokud cestujete sólo, seženete s předstihem přes AirBnB pokoj od cca 130 DKK/noc . V případě, že vyrážíte ve dvou, můžete si klidně dovolit i trošku větší luxus v podobě menšího apartmánku nebo hotelového či hostelového pokoje. Z mojí zkušenosti je v tomto případě jedno, jestli volíte mezi AirBnB nebo rezervací hotelu/hostelu přes Booking.com, protože v obou případech se dostanete na stejné ceny. Hodně low-cost varianta, ale pořád v příznivé lokalitě, vás vyjde na cca 150 – 180 DKK/os/noc. Pokud si přece jen chcete připlatit za kapku „luxusu“ v podobě útulného hotelového pokoje, počítejte přibližně s dvojnásobnou cenou na osobu. A protože se bavíme o výletování s nízkým rozpočtem, doporučuju neobjednávat snídaně k ubytování, ale vymyslet si vlastní variantu ranního hodování složenou třeba z toho, co okolní obchůdky mají a ve slevě dají. V hotelu, hostelu či B&B v Kodani obvykle účtují za snídani na osobu cca 100 – 200 DKK. No uznejte sami, že při vlastním nákupu se za 100 DKK nadlábnete klidně i ve dvou, a ještě vám třeba i zbude na sváču.
Pokud rezervujete hotel či hostel, doporučuju rezervaci dělat přes booking.com. Jednak obvykle nabízejí nejlepší ceny a jednak také z pravidla dostanete k bookingu nějakou výhodu ve formě slevy na nejrůznější atrakce v dané lokalitě. My naposledy dostali krásnou slevu na 25 nejnavštěvovanějších atrakcí v Kodani. Na místě se stačí jev prokázat QR kódem, který z bookingu obdržíte a sleva se vám automaticky započte.
Jak do Kodaně ?
Tady se nabízí rovnou dvě low cost varianty, které bych vám doporučila. DSB orange tickets nebo GoMore.
DSB Orange tickets
Aneb zlevněné vlakové jízdenky. Z pravidla se tyto jízdenky nedají vrátit ani vyměnit a oficiálně jsou vázané na jméno, takže se může klidně stát, že průvodčí po vás bude požadovat nějaký doklad, aby viděl, zda jste to opravdu vy, na koho je jízdenka koupená. Průvodčí by tuto kontrolu měli dělat vždy, stojí to i v oficiálních podmínkách při nákupu jízdenky. Z mojí zkušenosti je to 50/5O, ale jelikož nikdy nevíte, na koho narazíte, neriskovala bych odkupování jízdenky (pořád se bavíme o orange tickets) od někoho jiného nebo naopak její přeprodávání další osobě, pokud se chcete vyhnout placení mastné pokuty.
Tyto jízdenky bývají za nejlepší ceny dostupné obvykle 3 týdny až týden předem. Důležité je podotknout, že se netýkají hodin a dnů, kdy je špička. Tedy kdy běžně cestuje nejvíce lidí ( do práce, do školy, na výlety). Ve všední dny to tedy znamená, že ty nejlevnější jízdenky seženete na vlaky, které přijíždí do Kodaně před 7 hodinou ranní, potom mezi 11 dopolední a třetí hodinou odpolední, a potom naopak s příjezdem po 7 večer. Je třeba počítat s tím, že víkendy jsou vytíženější, a proto je možné že orange tickets v prodeji nebudou. Nejjednodušší je nakoupit jízdenky přes DSB mobilní aplikaci, ale je možné koupit jízdenku i přes internet. POZOR ! Orange tickets nejsou k dostání v automatech DSB.
Pokud si tedy vyberete vhodný vlakový spoj a podaří se vám takový orange ticket koupit, můžete ušetřit až 75% z původní ceny jízdného.
GoMore
Pro ty, kteří mají rádi na cestách společnost a rádi se seznamují, doporučuju využít služby GoMore (gomore.dk), která funguje na klasickém principu spolujízd. Cena obvykle odpovídá tak 50% částky, kterou byste v plné ceně jinak dali za vlak. Výhodou je, že si sami vybíráte, s kým pojedete, a můžete nějakou tu spolujízdu poměrně bez problémů vychytat i na poslední chvíli.
Flixbus
Možnou variantou je i využití autobusových spojů, společnosti Flixbus. Jak jsem na začátku zmiňovala, já osobně doporučuji jednu z prvních dvou variant, nicméně proti gustu ..... Dá se i takhle. Jsou pravděpodobně tou nejvíc low-cost variantou se stabilními cenami ať už kupujete měsíc nebo pár dnů dopředu, ale také se to odráží na pohodlí při cestování. Cesta je poměrně dlouhá, autobusy díky příznivé ceně bývají hodně naplněné a jízdenka, kterou kupujete, není místenkou, takže hledáte volné místo až při nástupu do autobusu. Potom už samozřejmě záleží na tom, ve které fázi autobusové trasy nastupujete a jaké máte štěstí.
Já sama jsem Flixbus několikrát na začátku využila, a rozhodně neříkám, že nikdy víc. Nicméně od té doby, co jsem později objevila orange tickets, nedám na cestu vlakem dopustit (ty nejvýhodnější se dokonce dají sehnat i za příznivější cenu než jízdenky Flixbus).
Hurá do víra města : Kam v Kodani s Copanhagen CARD
Sepisovat seznam všech atrakcí v Kodani by bylo hodně bláhové, protože je jich k vidění, slyšení nebo navštívení asi milion. A pokud si chcete opravdu vybrat a podívat se třeba i na možnosti, kde se najíst, kam zajít na dobrou kávu nebo zákusek, doporučuju navštívit odkaz: https://www.visitcopenhagen.com/ .
O co bych se s vámi ale rozhodně chtěla podělit, je tip na výhodné vstupné. Pokud budete kupovat vstupenky na jednotlivé atrakce/zážitky, tak se pěkně prohnete a budete jen nevěřícně zírat, že vám z účtu mizí stovka po stovce, a pokud toho chcete vidět opravdu hodně tak třeba i tisícovka po tisícovce.
Jak už jsem zmiňovala, při rezervaci ubytování přes booking.com můžete určitě počítat s nějakou slevou na nejoblíbenější Kodaňské atrakce. Co vás ale vyjde jednoznačně nejvýhodněji, je nákup Copenhagen Card. Aneb karty, za kterou zaplatíte paušální částku podle toho, na jak dlouho se do Kodaně vydáváte. Kartu můžete koupit na jeden, dva, tři nebo pět dní. Neptejte se mě, kam se poděla čtyřdenní možnost, prostě není. Dánové možná předpokládají, že po třech dnech potřebujete alespoň jednodenní pauzu na načerpání sil :D . A něco na tom bude. I jednodenní pobíhání po tomhle městě dá člověku pěkně zabrat.
Pro představu, jednodenní Copenhagen card stojí 399 DKK, dvoudenní potom 569 DKK na osobu. Za tuto cenu byste normálně navštívili maximálně tři místa, ale s Copenhagen card máte volné vstupné prakticky kamkoli. Vztahuje se dokonce i na tak oblíbená místa, jako je Tivoli nebo Zoologická zahrada (samotný vstup do Tivoli stojí přes 100 DKK a do Zoo 180 DKK ). Karta se tedy rozhodně vyplatí. Můžete si ji buď předem koupit a poté vyzvednout na jednom z výdejních míst v Kodani anebo si ji můžete nechat poslat domů za cca 60 DKK, ale to je poměrně zbytečná položka navíc. Výdejní místa jsou například na hlavním nádraží nebo v jeho blízkosti, kam stejně v každém případě zavítáte.
Cestování v Kodani
Stejně, jako si můžete koupit kartu na turistické atrakce, můžete si samozřejmě koupit i jízdenku DSB Copenhagen Citi pass podle počtu dnů, které v Kodani strávíte. Tu pořídíte jednoduše v DSB automatu v jakékoli vlakové zastávce v Kodani nebo stejně jako jakékoli jiné jízdenky, objednáte už předem přes internet (https://dinoffentligetransport.dk/citypass ). Cena city passu se odvíjí jednak od počtu dnů, ale také od toho v jakých zónách se chcete pohybovat. Je tedy potřeba si dopředu alespoň přibližně omrknout, kam se chcete podívat a do jaké zóny daná místa patří. Nicméně většina těch nejlepších atrakcí je soustředěna do zón, které jsou v základním (nejlevnějším) city passu. Cena 24hodinové jízdenky v zónách 1 – 4 je 80 DKK na osobu (Při objednání online. Cena při koupi v automatu může být o něco vyšší). City pass platí na jakoukoli veřejnou hromadnou dopravu v Kodani!
Nicméně jsou i další možnosti. Pokud máte štěstí a zastihne vás při vašem výletu krásné počasí, není nic hezčího než si půjčit jedno z městských kol a drandit po Kodani, nebo alespoň po centru, sem a tam. Kola si můžete půjčit a pak vrátit z/do libovolného stojanu, který jsou označený. Více o cenách a půjčování kol najdete na :https://bycyklen.dk/en/pricing/ .
Kola mají ovšem jednu nevýhodu a sice, že k jejich vypůjčení si musíte vytvořit uživatelský účet a zaplatit určitou částku jako deposit, nicméně po zrušení účtu se vám peníze samozřejmě zase vrátí zpět.

(Zdroj: visitdenmark.com)
Chcete si užít jednodenní prohlídku Kodaně na Instastories ? Sledujte náš Instagram @Steadygo_na_cestach a já vás v neděli 22.4. vezmu s sebou . :-)
コメント