top of page

Højskole, aneb škola může být i zábava !

  • Kateřina Jandová
  • Aug 2, 2017
  • 2 min read

Bavte se, studujte, zkoušejte nové věci, poznávejte nové země ! Často vídáme studenty středních škol jak si před maturitou lámou hlavu nad tím, na jakou vysokou školu se přihlásit. Ne každý má hned vybráno, ne každý si je jistý svojí volbou. Někteří by rádi do zahraničí, ale nejsou si jistí, zda takovou výzvu zvládnou. Víte, kde strávit semestr či dva...nebo i víc ? Kde vzít čas na rozhodování ? Kde je o vás i dobře postaráno a kde získáte skvělé zkušenosti ? Čtěte dál .

Skončil/a jsi střední a přemýšlíš o „gap year“? Volbou na jistotu je sice cestování, ale proč nezkusit něco nového a navíc v mezinárodním prostředí. Nebo jen hledáš zajímavý program na prázdniny, kde nebude nouze o zábavu?

Řeč je o dánském fenoménu, tzv. højskole. O co se jedná? Zjednodušeně si představ kurz, kde se budeš v Dánsku několik týdnů věnovat tomu, co je tvému srdci nejbližší v rámci studia. I když jde v podstatě o školu, rozhodně nečekej prostředí, se kterým se dennodenně setkáváš u nás.

V Dánsku se ve školství vyznává volné kreativní prostředí, diskuze a hlavně neformálnost. I přesto, že samotná højskole není žádný oficiální vzdělávací program, může tě to jen obohatit. Navíc po absolvování dostaneš i certifikát, který tě rázem udělá zajímavějším v tvém CV, nemluvě o spoustě přátel, které poznáš! Škola funguje formou internátu, kromě studia v ní i bydlíš a trávíš volný čas, takže je to ideální půda k seznamování. Při nejmenším máš na výběr spoustu oborů, kde se můžeš realizovat. Zkusit můžeš třeba sport, umění, hudbu, film, lifestyle nebo i obory věnované náboženství.

Co potřebuješ k účasti?

Neexistují žádné speciální požadavky na vzdělání, jak je ale pochopitelné, dobrá angličtina je klíčem k úspěchu. Samotná dánština není až tak důležitá, angličtina je tu natolik rozšířená, že se bez ní obejdeš (i když mírná znalost nikdy neuškodí). Většina škol požaduje dospělé lidi mezi 17,5 až 24 lety, pokud v této věkové skupině ale ještě nejsi, nevěš hlavu- existují tři výjimky, kde máš šanci i v 16 letech (v tomto případě je horní hranice 19 let).

Protože je Dánsko stát poměrně drahý, stipendium se bude určitě hodit. V ceně kurzu je nahrnuto vše, ubytování, strava i samotné studium, případnou finanční výpomoc školy nabízí u kurzů delší než 8 týdnů.

Jak dlouho trvá kurz a jak se přihlásit?

Existují jak krátké kurzy trvající jen pár týdnu, tak i ty dlouhodobé, zpravidla 4-5 měsíční, které probíhají během celého roku. Příjemné je to, že pokud by ses rozhodl/a pro krátkodobý kurz, při pobytu do 3 měsíců se v rámci volného prostoru EU nemusíš v Dánsku registrovat (což se vyplatí).

Při podávání přihlášky záleží na konkrétní škole, která tě zaujala. Jak už ale bylo řečeno v minulém článku, klíčem k úspěchu je motivační dopis.

Pokud tě zajímá více informací a třeba i seznam všech škol a kurzů, koukni na www.danishfolkhighschools.com

Riskněte to, pojďte do toho a zažijte něco nového ;)

Váš SteadyGoTEAM

Comentarios


  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Black Circle
  • LinkedIn - Black Circle

SteadyGo s.r.o.

Na Větřáku 492

Pozořice

66407

IČO: 05617545

Zápis do obchodním rejstříku dne 8/12/2016

Sp.zn. C 96799 vedená u Krajského soudu v Brně

© 2017 by SteadyGo. Proudly created with Wix.com

bottom of page