Dobrovolničení není jen o práci zadarmo
- Kateřina Jandová
- Jul 6, 2017
- 3 min read
Už jste někdy viděli film, nejčastěji z USA, kde si studenti vybírají zajímavé volnočasové aktivity a snaží se být aktivní, aby působili atraktivně na studijní poradce a dostali se na vysněnou vysokou? Není to jen vymyšlené, ono na tom fakt něco je.
MOTIVAČNÍ DOPIS- KLÍČ K ÚSPĚCHU
Každá země má při přijímacím procesu svá specifika. Zatímco v Česku o našem osudu často stále rozhodují přijímací zkoušky, v zahraničí je situace jiná- MOTIVAČNÍ DOPIS (samozřejmě pokud se nebavíme o uměleckých nebo technických oborech) tu má velkou váhu.
I když nikde není psáno, jak přesně by měl vypadat a co vše by měl obsahovat, jistá představa existuje- měl by vypovídat něco o nás jako o člověku, a zároveň vypadal atraktivně, zkrátka tak, aby tomu, komu je určen, utkvěl v paměti. Pokud plánuješ studium VŠ v zahraničí, pamatuj, že při přijetí hrají důležitou roli i úplné maličkosti, jako úspěchy v různých soutěžích nebo zajímavé zkušenosti a brigády. Je tedy způsob, jak si ho okořenit? Dobrovolnictvím.
V naší zemi není volunteering tak rozšířený, jako třeba na severu Evropy, což je velká škoda. Od toho se pochopitelně odvíjí také nabídka.
Nejvíce jich najdete bezesporu v sociálním sektoru, např. práce s dětmi, sociálně znevýhodněnými občany nebo v penzionech pro důchodce, pozadu ale nezůstává ani zemědělství nebo práce se zvířaty.
PROČ HLEDAT?
Volunteering má spoustu benefitů:
1. Může vás natolik chytit nebo inspirovat, že u zvoleného oboru můžete zůstat a věnovat se mu v budoucnosti.
2. Stanete se okamžitě atraktivnější pro zaměstnavatele a studijní poradce, zvlášť pokud se hodí každý plusový bod.

3. Je to zajímavá výplň volného času.
4. Budete mít spoustu možností potkat nové přátele a poznat inspirativní osoby.
5. V neposlední řadě je to „networking“- mít známosti na správných místech se určitě vyplatí.
6. A to nejdůležitější- můžete bez větší námahy někomu vykouzlit úsměv na rtech a to často potěší víc, než cokoliv jiného.
Nemusíš se bát, že děláš něco nelegálního, dobrovolnictví je i právně ošetřeno. Podle stránek Ministerstva práce a sociálních věcí může každý dobrovolník po odpracování 50 hodin získat osvědčení a hodnocení o své aktivitě, což se ti bude určitě hodit. Může to také být způsob, jak si nahnat potřebnou praxi nebo získat nové reference.
KDE HLEDAT?
Většina z nás má možná volunteering pevně spojený s pracemi v rozvojových zemích Afriky, hlavně při výstavbě škol, prací s dětmi nebo ve zdravotnictví.
Ano, existuje spousta serverů, které zprostředkovávají dobrovolnické programy v zahraničí, ale k tomu, abyste mohli nezištně pomáhat, nemusíte cestovat tak daleko. Možná právě ve vašem městě hledají někoho na výpomoc do útulku nebo nemocnic. Co se týče samotného průběhu, nemusíš se upsat hned na několik měsíců dopředu. Jednorázová pomoc například s pořádáním nějaké akce se taky počítá.
V Dánsku je třeba rozšířené dobrovolničení na hudebních festivalech, kdy za odměnu dostaneš vstup zdarma. Odpracovat těch několik hodin se opravdu vyplatí, obzvlášť pokud chceš vidět svou oblíbenou kapelu a na vstupenku jaksi nezbývají finance (a většinou nejde o zrovna levnou záležitost).

(foto zdroj: http://musicfeeds.com.au/news/festival-volunteers-hit-promoters-with-class-action-lawsuit/)
Podobně to funguje i na českých festivalech třeba Colours of Ostrava nebo festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. Většinou nejde o žádné těžké manuální práce, pár hodin organizačních prací se dá vydržet. Zkus to i s jinými fesťáky, třeba budeš mít štěstí už letos.
Oficiální místa, kde hledat:
Úřad práce- nástěnky na úřadu jsou místem zasvěceným všem, kteří chtějí pracovat na své budoucnosti. Nabídky dobrovolnictví se tu také čas od času objevují.
Dobrovolnik.cz- stránka s největší koncentrací nabídek dobrovolnictví v ČR i v zahraničí, navíc obsahuje i odkazy na jiné organizace
EDS(Evropská dobrovolná služba)- program posvěcený Evropskou Unií, kde se dají najít různé dobrovolnické programy nejen v zemích EU. Jedinou podmínkou je věk, musí ti být mezi 18 a 30 lety, doba trvání je většinou 2- 12 měsíců. Dobrovolník si za tuto službu ani její zprostředkování nic neplatí, vše spojené s fungováním (ubytování, doprava, strava) je hrazené organizací, věnuješ tedy jen svůj čas. Zní to jako fajn plán, pokud ti třeba nevyšla brigáda a představa nicnedělání tě děsí.
Workaway- geniální stránka nabízející zajímavé pracovní nabídky ze všech oborů, obvykle výměnou za jídlo a ubytování.
WWOOF- obdoba Workaway, ale jen v zemědělském sektoru.
Zkus si vytipovat místo, a běž se zeptat na vlastní pěst. Asi je zaskočíš, ale po tvé pomocné ruce možná sáhnou.
Pokud by ses na dobrovolnictví rád vrhl/ vrhla, zkus si prostudovat stránky Ministerstva vnitra, kde najdeš všechny informace a právní pokyny potřebné k dobrovolnictví. (mvcr.cz/dobrovolnicka-sluzba.aspx). Najdeš tam i seznam oficiálně akreditovaných organizací, které se ti budou určitě hodit.
Tak neváhejte a pojďte do toho !

Comments